Kulak Memesi Kıvamı Nedir

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Kulak Memesi Kıvamı Nedir
1392 defa okundu 0 yorum

Sizin kullanacağınız malzemeler ile tarifte kullanılan malzemelerin özellikleri farklılık gösterir. Hamurun kıvamına etki eden faktörlerden yumurtaların büyüklüğü, sıvı yağın türü, tereyağı veya margarinin içerdiği yağ oranı, hava sıcaklığı tariftekinden farklı olabilir. Hatta elinizin sıcaklığı bile aynı kıvamdaki hamuru elde etmek için kullanılacak un miktarında değişime sebep olan faktörlerdendir.

İşte bu nedenlerle hamur işlerinde her zaman net ölçüler vermek mümkün olmamakta “aldığı kadar un” ve “kulak memesi kıvamında” gibi tanımlamalara gerek duyulmaktadır.

Hamur işleri genellikle 3 farklı kıvamda hazırlanır

  1. Katı Hamurlar: Kulak memesi kıvamında denilen hamurlardır. Elle yoğurularak yapılan ve diğer hamurlara göre daha az sıvı içeren hamurlardır. Kurabiye, börek gibi ürünlerin yapımında kullanılır.
  2. Yumuşak Hamurlar: Ekmek, poğaça gibi hamur işlerinde kullanılan hafif ele yapışan kıvamdaki hamurlardır.
  3. Cıvık Hamurlar: Kek, lokma gibi ürünlerin yapımında kullanılan akışkan, boza kıvamında hamurlardır.

Kulak memesi kıvamı katı hamurla hazırlanan unlu mamuller için kullanılan bir ifadedir. Çoğumuzun zaman içinde yapa-boza dokunarak, görerek zamanla hissederek öğrendiği bir kıvamdır. Aslında kulak memesi kıvamını tutturmanın birkaç basit püf noktası vardır. Bunlara uyarsanız ve acele etmezseniz zorlanmadan tutturabilirsiniz.

Kulak memesi kıvamını tutturmak için 

  • Hamuru hazırlarken kullanacağınız süt, yumurta, su, yağ gibi bütün malzemeler oda sıcaklığında olursa hamur kıvamını daha kolay tutturabilirsiniz.
  • Hamuru yoğurmaya az miktarda unla, mesela yaklaşık olarak kullanacağınız un miktarının yarısı ile başlayın ve unu yoğurdukça kaşıkla azar azar ekleyin.
  • Hamuru yoğururken sıvı miktarı una göre fazla olduğu için hamur elinize yapışacaktır. Acele etmeden her seferinde sadece bir kaşık un ekleyin ve  yoğurmaya devam edin.
  • Bir nokta gelecek ve kaşıkla un ekleyip yoğurduğunuz zaman hamur artık elinize yapışmayacaktır. Bundan sonra un eklemeyi bırakın. Hamura alabildiği kadar un eklenmiş ve hamur kulak memesi kıvamına gelmiştir. Eğer un eklemeye devam ederseniz pişireceğiniz ürün sert olacaktır.

İşte “kulak memesi kıvamı” kaşıkla azar azar un eklerken hamurun elinize yapışmayı kestiği o noktadır. “Aldığı kadar un” ise hamur kulak memesi kıvamına gelene kadar eklenen un miktarıdır. Bu kıvamı bir iki sefer tutturduktan sonra hamurun dilini kolayca anlayacak, kıvamını hissedeceksiniz.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.