Kurabiye Pişirmenin Püf Noktaları

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Kurabiye Pişirmenin Püf Noktaları
923 defa okundu 2 yorum
 • Un, kabartma tozu gibi katı malzemeleri mutlaka eleyerek kullanmalısınız.
 • Kurabiyelerinizin pişerken yayılmamasını istiyorsanız, fırın tepsisine aldıktan sonra 15 dakika buzdolabında bekletmelisiniz. Sonrasında ise sıcak fırında pişirmelisiniz.
 • Kurabiyelerinizi yağlı kağıt üzerinde pişirirseniz fırından kırmadan çıkarmanız daha kolay olur. Genel olarak kurabiye tarifi içerisinde belirtilmemiş olsa bile böyle daha güzel bir görüntü elde edersiniz.
 • Artan kurabiye hamurlarınızı dondurucuda saklayabilir, misafiriniz geldiğinde hemen çıkarıp taze kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.
 • Önce yapacağınız kurabiyenin dokusuna karar verin. Ağızda dağılan kıyır kıyır kurabiyeler yapmak için tereyağı kullanmak şart. Elbette margarinle kurabiye hamuru yapmak da pek mümkün ancak tereyağının içerdiği su oranı göz önünde bulundurulduğunda, kurabiye hamuru yapmak için en şık olanı gözünüz kapalı tereyağını tercih etmek olmalı.
 • Neden Kabarma tozu? Çünkü bazı kurabiye hamurları ince olduğu halde kuru olmadığı için adeta ağızda dağılma garantili. Eğer hafif pufidik olmasını istiyorsanız kabartma tozu koymak zorundasınız. Ancak yok yahu ne gerek var ekstra kabartmaya derseniz kabartma tozu olmadan da nefis kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.
 • Sirke; börek, kurabiye, poğaça gibi hamurların gizli kahramanı bizce. İşte o bütün ağızda dağılma hareketini, o kıyır kıyır dokuyu bir-iki damla sirkeyle çözebilirsiniz.
 • Mesele kuru malzemeler ve sıvı malzemelerin dengesi. Yani toz Antep fıstığından tutun da kakaoya kadar her malzemeyi kurabiye hamurunuza ekleyebilirsiniz. Önemli olan koyduğunuz kuru malzeme kadar un oranından düşmek işte bu kadar.
 • Aslında en çok toz şeker kullanılsa da pudra şekerinin pürüzsüz dokusu çoğu kurabiye hamuruna çok yakışıyor. Tek dikkat edilmesi gereken, eğer tarifteki toz şekeri, pudra şekeriyle değiştirecekseniz toz şekerin yarısı oranında pudra şekeri ilave etmek.
 • En önemli nokta aslında bu! Çünkü bilindiği üzere kurabiye hamurunu veya diğer hamurları bastıra bastıra karıştıra karıştıra yoğurmak adettendir. Ama önce yağ ve unu birbirine parmak ucuyla karıştırmak daha sonra diğer malzemelerle elinizle hamuru ikiye bölerek tekrar tekrar birbirinin üstüne koyarak yoğurmak en önemlisi.
 • Hamuru katlayarak yoğurduk, şimdi tek yapmamız şekil vermek ve hop pişirmek! Hayır hayır yok öyle bir şey o hamur dolapta en az 30 dakika bekleyecek… Bekledikçe güzelleşecek… Kalıpla kesilecekse açılmaya uygun hale gelecek… Eh biraz sabır ve nefis kurabiyelerin pişmesine ramak kaldı.
 • Çoğu kurabiye için 180 derecelik ısı fazladır. Her kurabiyenin şekli, boyutu ve hacmi 180 derecelik ısıyı kaldıramayabilir. Hal böyle olunca ince şekilli kurabiyeleri 160 derecede 7-8 dakika pişirmek, hafif kalın şekilli kurabiyeleri de 165 derecede 10-15 dakika pişirmek yeterlidir.

  Eğer tereyağı kullandıysanız tarifinizde, kurabiye hamurunun fırından çıktığında ortasının yumuşak olması normaldir. Oda sıcaklığında 5-10 dakika dinlendikten sonra sertleşeceklerdir. İşte tüm bilmeniz gerekenler bunlar.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.